AgroLinia.pl

Nowy Katalog Firm Rolniczych

Jeżeli działasz w branży rolnej, prowadzisz gospodarstwo rolne, sprzedaż urządzeń, maszych lub hodujesz zwierzęta lub sprzedajesz płody rolne - ta strona jest dla Ciebie. Wystarczy założyć bezpłatne konto aby dodać swoją dzialaność do naszego katlalogu.

Zarejestruj się!

Nowości

DARMOWE OGŁOSZENIA

Prowadzisz produkcję roślinną lub zwierzęcą? Dodaj darmowe ogłoszenie w naszym portalu rolnym. Dzieki niemu dotrzesz do tysięcy zainteresowanych internautów poszukujących ważnych informacji z branży.

Więcej informacji

Lista produktów

Więcej informacji

Artykuły

Hodowla Koni

Hodowla zwierząt gospodarskich jest jedną z głównych dziedzin rolnictwa. w dalekiej przeszłości hodowla człowieka polegała na hodowaniu oswojonych zwierząt dzikich. Obecnie zaś hodowla zwierząt ma za zadanie dostarczenie żywności dla człowieka, a także wyhodowanie nowych osobników danego gatunku, posiadającego ściśle określoną cechę – hodowla uszlachetniająca. W Polsce hodowla dotyczy w szczególności takich zwierząt jak:  bydło, trzoda chlewna, konie, owce, kozy, a także drób. Chociaż w porównaniu do hodowli roślin, hodowla zwierząt w Polsce jest bardziej rozwinięta, to i tak nasz kraj należy do krajów o średnio rozwiniętej hodowli zwierząt. Wśród hodowanych zwierząt mogą być m.in. konie, choć ten rodzaj hodowli jest w Polsce bardzo ograniczony i nie odgrywa większego znaczenia. Konie oprócz źródła żywności służyć mogą człowiekowi przede wszystkim jako siła pociągowa, bądź do jazdy wierzchem.

 

Ta funkcja jednak, ze względu na dużą mechanizację rolnictwa przestała odgrywać tak duże znaczenie jak było wcześniej, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia hodowli koni. W zamian za to pojawiła się nowa funkcja, jaką jest hodowanie koni, bądź kucyków, stanowiących dodatkową rozrywkę w działających na wsiach agroturystykach. Ponadto w przypadku koni często spotkać się można z hodowlą uszlachetniającą, czyli hodowlą koni określonych ras, hodowanych w celach sprzedażowych. Konie mogą być następujących ras: arabskiej, pełnej krwi angielskiej, Angloarab, andaluzyjski, ardeński, Nonius, Kuc Szetlandzki, małopolski, huculski, polski, islandzki, Morgan, czy też Paso. Konie rasowe kupić można albo z ogłoszenia, albo podczas urządzonej aukcji.

 

Chcąc hodować konia należy przygotować przede wszystkim odpowiednią, higieniczną stajnię z wybiegiem, dobre pastwiska, a także właściwą paszę. Zasadą jest, iż w żywieniu konia obowiązują ścisłe zasady, ze względu na fizjologiczną budowę układu pokarmowego konia. Koń jest zwierzęciem roślinożernym, dla którego głównym składnikiem pokarmowym są włókna, umieszczone w paszy objętościowej. Dla zdrowotności konia konieczna jest również proporcja pomiędzy paszą objętościową suchą i mokrą składającą się z: siana, suszonej zielonki, słomy, plewy bezostne, zielonki, roślin okopowych: marchwi, ziemniaków i buraków, a paszą treściwą, składającą się z: owsa, jęczmienia, kukurydzy, siemienia lnianego, otrąb pszennych.

 

Ważny jest także sposób karmienia, które razem z pojeniem powinno odbywać się każdego dnia o tej samej porze. Paszami uzupełniającymi są ponadto: sól kuchenna, wapń i witamina D3, płatki ziemniaczane, melasa oraz wywar ziemniaczany. Rozmnażanie koni nie jest również rzeczą prostą i tanią i często wiąże się z komplikacjami, a nawet stratą klaczy lub źrebięcia. Podejmując decyzję o hodowli koni, należy rozpatrzeć cel, jakiemu mają służyć hodowane konie, zakupić odpowiednie osobniki, odpowiedniej rasy. Hodowla ta jest więc raczej uciążliwa, a na pewno kosztowna, co wynika przede wszystkim z tego, iż koń jest zwierzęciem, które dojrzewa późno, a więc wymaga dużo nakładów przez wiele lat, nie dając w zamian żadnych korzyści.

 

Zmiany w hodowli koni można w Polsce zauważyć w ciągu kilkunastu ostatnich lat. W okresie powojennym konie służyły głównie jako siły pociągowe i w tym też celu były hodowane. W późniejszych latach, gdy pojawili się inwestorzy zagraniczni, zaczęto hodować konie sportowo – rekreacyjne, w tym znane konie czystej krwi arabskiej. Obecnie część koni, głównie ras prymitywnych hoduje się w celach dostarczenia materiału rzeźnego (mięso koni ma dużą wartość odżywczą). Kolejną część hodowli stanowią konie rasowe, hodowane na sprzedaż do udziału w gonitwach i wyścigach, a jeszcze inna część to konie wykorzystywane w celach sportowo – rekreacyjnych (jak np. w agroturystyce), bądź w celach leczniczych – hipoterapia.

 

W Polsce hodowane są głównie rady: czystej krwi arabskiej i półkrwi angloarabskiej. Pierwsza rasa hodowana jest z myślą o eksporcie, głównie do Ameryki, drugie zaś dla zasilenia rolnictwa w siłę pociągową , bądź w celach rekreacyjnych lub sportowych. Najbardziej znanymi ośrodkami, gdzie hodowane są konie są: Janów Podlaski, Michałów, Kurozwęki i Białka.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Pseudonim

Treść komentarza

Kod z obrazka