AgroLinia.pl

Nowy Katalog Firm Rolniczych

Jeżeli działasz w branży rolnej, prowadzisz gospodarstwo rolne, sprzedaż urządzeń, maszych lub hodujesz zwierzęta lub sprzedajesz płody rolne - ta strona jest dla Ciebie. Wystarczy założyć bezpłatne konto aby dodać swoją dzialaność do naszego katlalogu.

Zarejestruj się!

Nowości

DARMOWE OGŁOSZENIA

Prowadzisz produkcję roślinną lub zwierzęcą? Dodaj darmowe ogłoszenie w naszym portalu rolnym. Dzieki niemu dotrzesz do tysięcy zainteresowanych internautów poszukujących ważnych informacji z branży.

Więcej informacji

Lista produktów

Więcej informacji

Artykuły

Rynny ciągłe w rolnictwie - zastosowanie

Co to są rynny ciągnione?

(Inne określenia: rynny ciągłe, rynny taśmowe, rynny amerykańskie lub kanadyjskie)

 

rynny-metalowe-ciagle-ciagnione.jpgJuż kilkadziesiąt lat temu metalowe rynny ciągnione pojawiły się na rynku amerykańskim, coraz częściej pojawiają się również w Polsce – jako zastępstwo rynien wykonanych z innych materiałów, a także metalowych o wielu łączeniach. Taśmowe rynny kwadratowe w systemie ciągłym produkuje się bezpośrednio na placu budowy. Dzięki temu, można bardzo dokładnie zebrać pomiary budynku i na bieżąco produkować runny poziome bez łączeń. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia dekarskie, a także zaprojektowane w tym celu maszyny produkcyjne zmieniające arkusze blachy metalowej (aluminiowej, stalowej, miedzianej lub innej) w rury, rynny itp.

 

Taki system rynien metalowych zawdzięcza swoją trwałość temu, że nie występują w nim zbędne łączenia, które mogą narazić rynny na korozję. Dodatkowo stosuje się odpowiednie szczeliwa, kleje i zaprawki, które jeszcze bardziej wzmacniają całość instalacji orynnowania. Specjalistyczne ekipy dekarskie szkolone są przez producenta i wykonują montaż bez obawy o trwałe uszkodzenia nawet długich odcinków rynien taśmowych.

 

Rynny ciągnione w rolnictwie. Popularne systemy rynnowe

 

Powlekane rynny aluminiowe i stalowe bywają również stosowane przy produkcji truskawek czy pomidorów. By zoptymalizować ten proces, niektórzy przedsiębiorcy decydują się na uprawę hydroponiczną. Niżej w skrócie opiszemy niektóre z przykładów zastosowań rynien taśmowych w rolnictwie.

 

1. Teleskopowe systemy uprawy truskawek na rynnach ciągłych

Uprawa truskawek w metalowych rynnach taśmowych jest znacznym ułatwieniem. Nie tylko zbiory są o wiele szybsze i sprawniejsze, ale także ilość uzyskanych owoców wzrasta poprzez nowoczesne możliwości doskonalenia technik uprawy. Rynny uprawowe zainstalowane w tunelach foliowych czy specjalistycznych szklarniach/halach będą zwielokrotniały przychód plantacji tych jednorocznych owoców. Dlaczego? Truskawki gruntowe owocują raz do roku, deserowe uprawiane w rynnach – kilka razy. Fachowa nazwa dla rynien wykorzystywanych to podłoże inertne, gdzie nie wykłada się ziemia, a np. perlit do uprawy roślin.

 

2. Inne zastosowania systemu rynien amerykańskich dla rolnictwa:

 

a) Powstały już w Polsce przedsiębiorstwa, które nie boją się wyzwań i testują nowe sposoby wykorzystania rynien ciągnionych. Jednym z przykładów jest zastosowanie ich jako rynien uprawowych, do produkcji pomidorów szklarniowych z wykorzystaniem nanowody.

 

b) Systemy rynnowe są odpowiednio zabezpieczane przed zanieczyszczeniami w postaci liści poprzez wykorzystanie siatki na rynny i do lejów/sztucerów spustowych. Dzięki temu deszczówka spływająca z nich będzie nadawała się do wykorzystania bez konieczności dodatkowego oczyszczania. Tego typu odzysk deszczówki do specjalnego zbiornika staje się coraz bardziej popularny.

 

metlowe-rynny-amerykanskie.jpg

 

Więcej informacji na temat systemu rynien ciągłych i jego zaletach można przeczytać na:

http://rynni.pl/zalety-systemu.html

Komentarze(1)

Guest
~ Julo 2017-05-16 09:17:18

Bardzo solidnie wykonany system odprowadzania wody z dachu. Zastosowałem u siebie na wszystkich budynkach rolnych i jestem zadowolony. Z całą pewnością mogę polecić wszystkim zainteresowanym. Pozdrowienia

Pseudonim

Treść komentarza

Kod z obrazka